
Kereső és találati lista
Vadász Zoltán
A webáruház anatómiája
Ahány ház, annyi szokás – és ez a webáruházak felépítésére is igaz. A különböző platformok és megoldások közt lehetnek eltérések, de ha tisztában vagy az alapvető fogalmakkal, az jelentősen leegyszerűsíti a közös munkát egy marketingessel, fejlesztővel vagy akár az ügyfeleddel, amikor éppen megpróbálja elmagyarázni, hogy hol akadt el az oldalon.
Ebben az összefoglalóban átnézzük a webáruházak legfontosabb építőelemeit – anélkül, hogy túl mélyre ásnánk. Amennyiben érdekelnek további részletek is, egy későbbi bejegyzésben minden bizonnyal kitérünk az adott felületekkel kapcsolatos gyakori hibákra és arra, hogy mire kell figyelni tervezés során.
Az alábbi bejegyzés egy hosszabb sorozat része, a sorozat többi bejegyzése a listából érhető el
- Főoldal – Ne bonyolítsuk túl!
- Kategória lista oldal - Logika mindenek felett
- Termék részletes nézet
- Kereső és találati lista
- Fiókom és regisztráció
- Kosár, Checkout és kassza
- Fizetés, szállítás és visszatérítés
- ÁSZF és Privacy policy
- Kapcsolat
Kereső és találati lista
A kereső nem minden webshop esetében kritikus elem, de minél nagyobb és összetettebb a termékkínálat, annál fontosabb szerepet kap. Ha egy látogató nem találja meg gyorsan, amit keres, és a kategóriák böngészése sem vezet eredményre, akkor a kereső az utolsó esély arra, hogy ne hagyja el az oldalt csalódottan.
Mire kell figyelni a kereső és a találati lista kapcsán?
A keresőt könnyen elérhető, jól látható helyre kell rakni, mert ha valaki kétségbeesetten keres valamit, nem akar még azt is keresgélni, hogy hol lehet keresni.
Működés szempontjából fontos, hogy tolerálja az elírásokat, vagyis akkor is megtalálja a terméket, ha a felhasználó elüt néhány karaktert.
Amennyiben a rendszer felismeri a szinonimákat, az még jobb – a legtöbb esetben ezt nekünk kell felépíteni, de óriási segítség lehet, ha a kereső érti, hogy a „cipő” és a „lábbeli” ugyanazt jelentik, vagy hogy egy bakancsot kereső vásárlónak bizonyos típusú cipők is megfelelhetnek.
A keresési találati oldal az a hely, ahol a vásárló a keresőbe beírt kifejezésre kapott eredményeket látja, valamilyen relevancia alapján rendezve. Egy rosszul működő kereső olyan, mint egy eladó, aki nem tud segíteni – frusztráló és teljesen felesleges akadályt jelent.
A felhasználók leggyakrabban terméknév vagy cikkszám alapján keresnek, így ezeknek kell a legerősebb súllyal szerepelniük a találati listában. Érdemes azonban a keresési tartományt kiterjeszteni a termékleírásokra is, mert sokan nem tudják a pontos terméknevet, csak egy jellemzőt vagy kulcsszót írnak be. Fontos, hogy a találati lista súlyozott legyen, vagyis egy cikkszám vagy terméknév egyezés mindig kerüljön előrébb, mint egy termékleírásban elrejtett kifejezés.
Amennyiben webshop nemcsak termékeket, hanem egyéb tartalmakat – például blogcikkeket, GYIK-et vagy híreket – is kínál, akkor a keresőben érdemes szűrési lehetőséget biztosítani. Így a vásárló eldöntheti, hogy konkrétan terméket, cikket vagy más információt keres, és nem kell egy blogbejegyzést és egy akciós ajánlatot egymás mellett látnia.
Bár egy kereső önmagában nem feltétlenül növeli az eladásokat, egy rosszul működő kereső garantáltan csökkenti őket. Egy jól beállított kereső viszont segíthet a vásárlóknak gyorsan és pontosan megtalálni, amit keresnek, ami nagyban hozzájárulhat a sikeres vásárláshoz.